Florena inż. Piotr Puzio       Kolbuszowa ul. Sokołowska 79       Tel: 602 51 51 77             E-mail: florena79@wp.pl
boiska piłkarskie, renowacja zniszczonych muraw,
systemy automatycznego nawadniania, trawniki
  
Video: Zbiór trawy z rolki
Ten filmik to czysta ciekawostka dotycząca jednej z wielu technik pozyskiwania trawy z rolki. W tym przypadku specjalistyczna maszyna sama zawija splot ziemi z trawą, choć stosowane są także maszyny które tylko zbierają materiał, bez automatycznego zawijania. Taki rodzaj trawy jest nazywany darnią i świetnie sprawdza się przy szybkim uzupełnianiu ubytków na murawach, trawnikach lub polach golfowych.



Wydawać by się mogło, iż zastosowanie takiego rozwiązania jest idealnie prostym zabiegiem. Nic bardziej mylnego. Niestety nie polega to na rozwinięciu trawy z rolki jak dywanu i voila, choć jest to najszybsza metoda do pokrycia zniszczonych terenów nową, soczyście zieloną trawą.

Takową darń wytwarza się w dwóch procesach. Pierwszy polega na zasianiu trawy bezpośrednio do gruntu na wielkich połaciach terenu, następnie przez okres minimum półtora roku trawa jest regularnie podlewana, skaszana, nawożona. Następnie zostaje zbierana przez spacjalistyczną maszynę. Drugi proces polega na wysiewie trawy na specjalnie przygotowanym do tego podłożu torfowym na foli. Grubość nie przekracza przeważnie 3 cm. Różnica pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami jest następująca. Korzenie w pierwszym procesie muszą zostać po zebraniu darni przycięte nawet o połowę, co owocuje dłuższym czasem zakorzeniania się nowej murawy czy trawnika na nowym terenie. Drugi natomiast proces tworzy znacznie silniejszy splot korzeni z podłożem torfowym.

Gleba musi także spełniać określone warunki i są one podobne do przygotowania obszaru pod zasiew trawy. Podłoże powinno być próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym - pH 5,5-6,5. Istotnym faktem jest usunięcie zbędnych elementów tj kamienie, korzenie itp z terenu oraz późniejsze zagrabanie go, by stworzyć lepsze warunki do zakorzenienia się nowej nawierzchni.

Następnie następuje proces układania trawy z rolki. Płaty nowej darni układa się w systemie naprzemianległym. Należy zwrócić uwagę na fakt by podczas rozkładania nie powstawały miejsca w których nowa darń nie łączy się z innymi fragmentami trawy z rolki. Takie miejsca należy zasypać ziemią by uniknąć przesuszenia. Po zakończeniu prac mających na celu ułożenie nowej murawy, trawnika następuje najważniejszy proces - pielęgnacja. Polega ona na utrzymywaniu zakupionego materiału w stanie silnego nawodnienia przez okres około tygodnia, a następnie przez okres około dwóch tygodni zraszać w celu utrzymania tejże wilgoci. W przeciwnym przypadku nowa darń może zacząc się zwijać i powstaną szczeliny. Po nowym trawniku nie można także przez około 2-3 tygodnie chodzić, ponieważ właśnie w tym okresie trawa się ukorzenia. Dopiero po tym okresie będzie można ją po raz pierwszy skosić.

Informacje na temat usług związanych z tematyką trawy z rolki znajdują się w ofercie naszej firmy.




Powrót do działu filmy instruktażowe
Strona Główna
Nasza oferta dla klientów
Szczegóły wykonywanych usług
Nawodnienia boisk
Kontakt z nami
Lista referencyjna
Firmowa galeria
Filmy instruktażowe
Informacje dodatkowe

laserowe_wyrownanie.jpg
     Projekt i wykonanie: Eryk Wróbel       Wszelkie prawa zastrzeżone         Silnik: EF IV       Florena.com.pl 2010
Florena Start | Oferta | Usługi | Video | Artykuły | Nawadnianie | Mapa Witryny | Fotele biurowe